/Files/images/razdeliteli_002.gif

/Files/images/1370538198_1330436899.jpg Ми - МАНівці! Нам хочеться творити!

/Files/images/7269.gif

В умовах сучасного шкільного закладу, науково-дослідницька робота є невід’ємною частиною виховання і навчання обдарованих учнів і полягає в залученні їх до діяльності, в ході якої вони можуть формувати свої істинні наукові інтереси.

Адже заняття науково-дослідницькою роботою передбачають створення умов, що сприяють розвитку вроджених творчих здібностей, формуванню творчої мотивації, здатності особистості учнів до самореалізації.

Самостійна науково-дослідницька діяльність обдарованих учнів може відбуватися в комп’ютерних та навчальних кабінетах, лабораторіях навчальних закладів та інших інститутах науки і освіти.

Але успішність розвитку індивідуальності підлітка у процесі її навчання в системі Малої академії наук залежить не тільки від ефективної та компетентної роботи її наукового керівника, але й від адекватного потребам психологічного супроводу проектної та науково - дослідної діяльності.

При здійсненні психологічного супроводу учнів в умовах виконання науково-дослідницьких робіт, необхідно враховувати вікові особливості учнів, що є провідним видом діяльності на вікових етапах та «зони найближчого розвитку дитини».(визначення теми та методів проведення дослідницької роботи відповідно до вікових особливостей)

/Files/images/355096687.gif

Серед основних принципів психологічного супроводу виділено наступні принципи:

· проектування спільної діяльності керівника та юного науковця; (визначення взаємодії та співпраці)

· повага, довіра керівника до особистості учня-дослідника і прийняття його особистісних цілей, запитів та інтересів, що дозволяє створювати максимально сприятливі умови для розкриття й розвитку здібностей учня; (застосування педагогічних методів, прийомів, досвіду з метою встановлення

· розкриття потенціалу учня за умов індивідуального, особистісно-орієнтованого підходу;

· розвивальна, консультаційна допомога учню у знайомстві з основними методологічними поняттями наукових досліджень (тема, об’єкт, предмет, гіпотеза, методика, результат, висновок).

· підтримка учня у конкретизації мети, проблеми, плану майбутнього наукового дослідження, що здійснюється керівником під час консультацій і виводить його на самостійну конкретизацію теми і формування роботи.

· допомога учню в оформленні експериментального дослідження, обробці й критичному аналізі результатів, формулюванні висновків дослідження та його оформленні у вигляді науково - дослідницької роботи для захисту у Малій академії наук;

· контроль за нервово-фізичним навантаженням учня, що створюються діяльністю і вимогами наукового керівника;

· сприяння цілеспрямованому розвитку творчих, креативних здібностей учнів та розкутості мислення та дій в обраній ними сфері діяльності;

· повнота та неперервність супроводу;

· підкріплювання мотивів досягнення успіху та зменшення боязні невдач;

· підвищення рівня комунікативної культури та культури мислення юних дослідників;

· залучення психологічної служби навчального закладу, що включатиме комплекс методів психолого - формувального впливу (у вигляді бесід, вправ, тренінгів, аутотренінгів) з метою збереження психологічного здоров’я, підвищення стресостійкості учнів та включення психологічних механізмів, активізація яких у свідомості допоможе досягти мети;

· підготовка до презентації та захисту науково-дослідницької роботи і позитивне емоційно-почуттєве оцінювання роботи учня керівником, учнями класу, школи.

· здійснення емоційної підтримки та психологічної тактовності при оцінюванні учасниками та членами журі МАН захисту науково-дослідницьких робіт, на всіх етапах конкурсу, для сприяння переживанням творчого стану, натхнення, осяяння, психологічного комфорту і формування поглядів на світ;

· забезпечення обов’язковою присутністю психолога, наукового керівника, з метою надання необхідної допомоги при виникненні спірних питань та непорозумінь. Це формує у старшокласника почуття емоційної захищеності та сприяє переживанню ним почуттів глибокої емоційної та інтелектуальної задоволеності від результатів роботи.

/Files/images/7269.gif

Саме така форма організації психологічного супроводу «створює умови очікування ймовірного народження майбутніх винахідників, першовідкривачів у науці». Такий супровід науково-дослідницької діяльності учня грунтується на природній потребі людини до пошуку і саме тому такий підхід може формувати інтелектуальні і творчі здібності особистості дитини. Емоційна сфера учнів у таких умовах підіймається на рівень, де людина живе із задоволенням і мріями.

Виходячи з цих положень, можна зазначити, що психологічний супровід процесу написання науково-дослідницьких робіт, забезпечує створення сприятливих умов для формування, становлення та розвитку творчих здібностей дитини з урахуванням індивідуальних особливостей дитини та її особистісного потенціалу.

Тож хочу побажати усім учасникам та науковим керівникам МАН, які наважилися долучитися, або продовжувати наукову дослідницьку діяльність, позитивного настрою, натхнення, та віри в себе та свої сили і перемогу.

Адже отриманий досвід, який ви здобуваєте при написанні дослідницько-наукової роботи, дасть Вам значний поштовх до реалізації особистісного потенціалу, а в багатьох випадках – може навіть визначить і професійний вибір і подальшому життєвому шляху.

Бажаю всім успіхів.

/Files/images/7269.gif

/Files/images/IMG_0435.JPG/Files/images/IMG_0444.JPG /Files/images/IMG_0466.JPG

/Files/images/7269.gif

Скарбниця досягнень юних науковців з секції Психологія

2009р. - Москаленко Аліна 9 клас "Навчальна мотивація у осіб з різними гендерними особливостями" - посіла ІV місце у І етапі ахисту робіт.
2010р. - Іванова Юлія 10 клас " Вплив інформації на розвиток емоційної сфери особистості підлітка" - посіла ІV місце у І етапі ахисту робіт.
2010р. - Єльміна Катерина 11 клас " Осбливості становлення ціннісних орієнтацій школярів у сучасних умовах" - посіла І місце у І етапі захисту робіт та ІІІ місце у ІІ етапі захисту робіт.
2011р. - Іванова Юлія 11 клас "Створення "психологічного контракту" на підгрунті міжособистісних відносин між учнями та вчителями у сучасних умовах школи" - посіла ІV місце у І етапі захисту робіт.
2015р. - Попова Катерина 10 клас "Особливості формування самооцінки молодших школярів у сучасних умовах" - посіла ІV місце у І етапі захисту робіт.
2016р. - Бикова Анастасія 11 клас "Психологія особистості у художній літературі та її вплив на процеси формування емоційно-ціннісного сприйняття у сучасних юнаків" - посіла ІІ місце у І етапі захисту робіт.
2017р. - Шевкунова Катерина 11 клас "Міжособистісна толерантність молодших школярів під час адаптації до інклюзивного навчання у сучасній школі" - стала лауреатом у І етапі захисту робіт.
/Files/images/7269.gif

Кiлькiсть переглядiв: 270

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.